Jak wybrać konto internetowe?

Jak wybrać właściwie konto do użytku codziennego?

Konto osobiste to najpopularniejszy i podstawowy produkt bankowy. Umożliwia zarządzanie naszymi pieniędzmi, wpływają na nie nasze wynagrodzenia, emerytury, renty. W praktyce ułatwia nam życie, służąc nierzadko, jako podręczna książeczka oszczędnościowa. Decydując się na ofertę konkretnego banku, warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi warunkami, jakie niesie za sobą dane konto, tak by przynosiło nam korzyści, a nie straty.

Dziś już rzadko zdarza się, by ktoś nie posiadał konta osobistego (sprawdź najnowsze oferty kont osobistych). Często na naszym rynku zachodzi również sytuacja, że raz założonego konta w jednym banku, nie zmieniamy. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy warunki prowadzenia rachunku nie są dla nas korzystne. Tymczasem jego założenie i przeniesienie jest bardzo proste. Rachunek może otworzyć każda osoba fizyczna, nawet poniżej 13. roku życia (w obecności i za zgodą opiekuna). Wystarczy jedynie dowód tożsamości i możemy wpłacać nasze pieniądze. Procedura ta jest obecnie jeszcze bardziej upraszczana – nie musimy nawet udawać się do banku – za pośrednictwem internetu możemy wykonać wszystkie kroki w domu. W takim przypadku umowę dostarczy nam kurier. Gdy przenosimy konto do innego banku, w formalnościach pomoże nam nowy bank, a nam pozostanie podpisanie pełnomocnictw.

O ile założenie konta osobistego (inaczej ROR-u) we wszystkich bankach jest podobnie proste, instytucje bankowe konkurują ze sobą innymi parametrami. Z punktu widzenia klienta, najważniejsze będą oczywiście takie informacje jak oprocentowanie, opłaty za karty debetowe, przelewy czy dostępność bankomatów. Przed wyborem określonej oferty warto jednak zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i w jaki sposób najczęściej korzystamy lub będziemy korzystać z konta.

Jeśli nie odwiedzamy naszego banku za często i zależy nam czasie, internetowe konto osobiste powinno spełnić nasze oczekiwania. Bez trudu znajdziemy na rynku oferty kont prowadzonych przez internet bez dodatkowych opłat (sprawdź młodzieżowe konta internetowe). Znajdują one coraz większe grono odbiorców i są już niemal standardem. Podobnie wygląda kwestia ROR-ów, których prowadzenie jest darmowe. Takie rachunki są już oferowane przez większość banków. W tym przypadku jednak, nie każda taka oferta jest równie korzystna. Wiele zależy od opłat za operacje, które kształtowane są odmiennie przez poszczególne banki. Jeżeli wykonujemy dużo przelewów, zleceń stałych i poleceń zapłaty, warto wgłębić się w szczegółowe zasady prowadzenia konta osobistego i wybrać takie, które oferuje te operacje za darmo.

Wśród innych ukrytych kosztów i kruczków, które stosują banki, znajdują się opłaty za wydanie i używanie kart debetowych, ograniczenia wypłat z darmowych bankomatów, wysokie opłaty za przelewy w walutach obcych (szczególnie istotne w przypadku zakupów na zagranicznych portalach aukcyjnych), obowiązek określonych comiesięcznych wpłat na konto czy zmienne oprocentowanie.

Wybieranie konta osobistego pod wpływem chwili lub mody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego warto przeanalizować krok po kroku oferty poszczególnych banków albo skorzystać z licznych internetowych porównywarek kont. W drugim przypadku zdecydujmy się jednak na duże i znane portale, które gwarantują obiektywność i aktualność danych.

Agnieszka Morawiec
kontopremium.com