Bitcoin to kryptowaluta (waluta wirtualna) istniejąca od 2009 roku. Od niedawna zyskała rzesze zwolenników, a bitcoinami można płacić już na całym świecie za różne towary i usługi.
Zainteresowanie wynika głównie z wartości spekulacyjnej tejże waluty – możliwości zakupu w spadku i sprzedaży „na szczycie” – to szansa na zarobek, ale i ryzyko straty. Stąd tak liczne kampanie NBP ostrzegające przed posiadaniem i obracaniem walutami wirtualnymi, w tym bitcoinami. Ryzyko, poza różnicami w „kursach” polega też na kradzieży, w przypadku cyberataku, braku gwarancji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, oszustwa czy wspomnianych wahań kursów. Mimo tych ryzyk niektóre państwa, np. Niemcy, uznały bitcoin za legalną walutę w obrocie.
Jak kupić bitcoiny?
Najpewniejszym miejscem są giełdy internetowe, zajmujące się wymianą kryptowalut. Powstaje ich coraz więcej, ale warto ufać tym doświadczonym, o których klienci wypowiadają się głównie pozytywnie. Także w Polsce funkcjonuje kilka takich giełd, gdzie można kupić BTC za PLN (oczywiście wymagana jest weryfikacja konta po jego utworzeniu dla zachowania bezpieczeństwa). Zwykle giełdy od takich transakcji pobierają prowizję (kilka dziesiątych procenta od kwoty operacji). Druga metoda nabycia bitcoin jest odkupienie ich od innej osoby. E-monety można bezpłatnie przelewać między portfelami użytkowników, choć takie zakupy nie są już tak bezpieczne jak na giełdzie.
Osoby bardziej zaawansowane, dysponujące mocnym sprzętem komputerowym mogą nabyć bitcoin poprzez tzw. kopanie tj. użyczenie mocy swojego komputera do dokonywania obliczeń przy tzw. wykopywaniu bloków – opłaca się to zorganizowanym grupom. Wszystkie kryptowaluty nabywane w celu ich dłuższego przechowywania warto zabezpieczyć w specjalnych wirtualnych portfelach w sieci lub sprzętowych. Znając podstawowe zasady bezpieczeństwa, schemat działania giełd czy kantorów zajmujących się obrotem kryptowalutami nie ma właściwie ryzyka, że coś pójdzie nie tak. Oczywiście ryzyko kursu zawsze stanowi pewną niewiadomą, ale kto nie ryzykuje, ten nie ma. Wystarczy zerknąć na stale publikowane statystyki i ocenić, na ile inwestycje w bitcoin się opłacają i co dzięki tej wirtualnej walucie można zyskać.
Agnieszka Morawiec
Kontopremium.com