Kredyt konsolidacyjny jest nieco innym produktem niż kredyt gotówkowy. Jego głównym zadaniem jest konsolidacja (scalenie) istniejących zobowiązań i pozostawienie kredytobiorcy tylko jednego kredytu do spłaty. Oba kredyty różnią się nie tylko formą umowy, ale i oprocentowaniem – kredyt konsolidacyjny jest przeważnie oprocentowany dużo niżej od innych produktów kredytowych.
Przy kredycie gotówkowym procedury uproszczone są na tyle, że właściwie bez wielu formalności może go uzyskać każdy wnioskujący, którzy wykaże się zdolnością kredytową i posiada w miarę dobrą historię kredytową. Na skutek rezygnacji z wielu zabezpieczeń takie kredyty są obarczone większym ryzykiem, stąd są wyżej oprocentowane.
Kredyt konsolidacyjny pozwala łączyć kilka zobowiązań w jedno. Rata pozostająca do spłaty jest niższa od sumy wszystkich dotychczasowych, a okres spłaty dłuższy. Jeśli kredytobiorca zauważa pierwsze problemy w wywiązywaniu się ze spłat wszelkich zobowiązań (pożyczki, kredyty, raty czy karty kredytowe) powinien rozważyć konsolidację. Należy szukać atrakcyjnych warunków wyłącznie w bankach, zwracając uwagę na prowizję i koszt całkowity kredytu. Konsolidacja ułatwia gospodarowanie finansami i pozwala zapanować nad długiem. Bank nie wypłaca gotówki klientowi. Konsolidacja polega na tym, że przedstawiamy istniejące zobowiązania w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, a on reguluje zobowiązania praktycznie bez dalszego naszego udziału. Można jednak znaleźć propozycje, w jakich bank udostępnia dodatkową kwotę dla klienta, na dowolny cel.
Wady konsolidacji to jedynie ponowne koszty, jakie nam przyjdzie zapłacić w postaci prowizji i kolejnych odsetek, niższych i rozłożonych w dłuższym czasie. Jednak taka opcja może nam pomóc uchronić się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.
Jeśli odpowiednio wcześniej zaczniemy szukać dobrego kredytu konsolidacyjnego (najlepsze kredyty konsolidacyjne znajdziecie na bankihipoteczne.pl)prawdopodobnie uda nam się znaleźć i taki, w którym nie będzie potrzeby płacenia dodatkowej prowizji, z niskim oprocentowaniem i dogodnymi warunkami spłaty. Warto korzystać tu choćby z dobrych kalkulatorów kredytowych, czy ofert promocyjnych – banki chcąc wyprzedzić konkurencję i zyskać klientów często mają czasowe akcje specjalne dla nowych, ale i dotychczasowych klientów.
Agnieszka Morawiec
Kontopremium.com