Dlaczego nie zmieniamy konta na korzystniejsze?

Dlaczego nie zmieniamy kont na korzystniejsze?

Oferta rachunków osobistych w bankach jest bardzo różnorodna. Niektóre mają bardzo niskie opłaty za prowadzenie rachunku albo i w ogóle ich nie mają, a nawet oferują swoim klientom różne bonusy za założenie rachunku, podczas gdy inne każą sobie za konto płacić bardzo dużo. I nie są to tylko opłaty za prowadzenie rachunku, ale często i za wykonywanie podstawowych operacji na koncie. Zdarza się, że i opłata za kartę debetową jest wysoka. Jest grupa klientów, która widząc, że można płacić za konta osobiste mniej zmienia bank, jednak większość klientów nie przenosi konta, pomimo wysokich opłat.

W mniejszych miejscowościach często nie ma dużego wyboru. Jest jeden czy dwa banki. Są co prawda konta internetowe, ale to nie jest opcja dla każdego. Są jednak inne powody wysokiej lojalności klientów wobec banków o dużo większym znaczeniu niż miejsce zamieszkania – to lekceważenie kwestii finansowych i wygodnictwo. Koszty miesięczne utrzymania i korzystania z rachunku nie wydają się dużym obciążeniem finansowym, a mało kto zastanawia się, ile konta osobiste w danym banku kosztują rocznie. A nawet jeśli ktoś zdaje sobie z tego sprawę, to lekceważy zagadnienie, bo przecież nie jest to aż tak duży koszt, a zmiana konta wymaga zaangażowania, wygodniej jest więc zostać przy starym. Większość ludzi nie ma szacunku do małych kwot pieniędzy i nie zdaje sobie sprawy, że dopuszczając, by tu czy tam mieć koszty, których można by uniknąć albo je znacznie zmniejszyć, mocno osłabia stan swoich finansów. Wysiłek konieczny do zmiany konta ponieść będzie trzeba tylko raz, więc nie warto traktować go jako przeszkodę do zmiany konta.

Jest jeszcze kwestia przyzwyczajenia i znajomości oferty swojego banku, ale to łączy się z wygodnictwem, gdyż zasad korzystania z nowego konta też można się nauczyć. Przyczyną tego, że droższe konta osobiste cieszą się takim samym zainteresowaniem co tańsze jest także zaufanie klientów. Niektórym wydaje się, że jedne banki są pewniejsze niż inne (tutaj możesz porównać wszystkie banki). Można jednak poszukać banku, który cieszy się dobrą reputacją (a takich jest większość) i ma jednocześnie dobrą ofertę na rachunki osobiste.

Agnieszka Morawiec
Kontopremium.com