Przelewy natychmiastowe

Przelewy natychmiastowe – jak to działa?

Wielu użytkowników kont bankowych bardzo chętnie korzysta również z możliwości dokonywania przez nie przelewów. I o ile przelewy dokonywane w obrębie tego samego banku są w zasadzie natychmiastowe, o tyle te na rachunek poza naszym bankiem trwają i to, w zależności od banku, czasami dość długo. Muszą one bowiem przejść przez Krajową Izbę Rozliczeniową gdzie są księgowane za pomocą systemu ELIXIR, a dodatkowo wszystko się odbywa według sesji, czyli określonych godzin, w których dokonuje się księgowania.

Ale postępy w technologii trwają i jakiś czas temu pojawiła się usługa przelewów ekspresowych, dzięki którym środki z jednego konta na drugie były przekazywane w piętnaście minut. Koszty oczywiście były większe aniżeli w przypadku tradycyjnego przelewu, ale to nie zraziło klientów. Wszystko odbywało się za pośrednictwem firmy, która posiadała konta w różnych bankach, dzięki czemu przeksięgowywała pieniądze wewnętrznie nie korzystając z pośrednictwa w postaci systemu ELIXIR.

Od niedawna jednak banki (sprawdź adresy banków w Polsce na informacjakredytowa.com) oferują swoim klientom usługę konkurencyjną do tej omówionej wcześniej, a mianowicie przelewy w kilka sekund za pośrednictwem systemu Ekspres ELIXIR. Jest ot bardzo dobre rozwiązanie. Pieniądze na koncie mamy praktycznie natychmiast. Możemy też bardzo szybko dokonać zapłaty za zakupy robione drogą internetową, dzięki czemu sprzedawca nie będzie musiał czekać na płatność, a my będziemy krócej czekać na nabyty produkt. Koszty przelewu w kilka sekund są dość duże. Możemy go jednak dokonać kiedy chcemy bez względu na porę i zostanie on niemal natychmiast zaksięgowany.

Agnieszka Morawiec
Kontopremium.com

1