Czy warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych?

Kalkulatory kredytowe, czy warto z nich korzystać?

Przeszukując oferty kredytowe przyzwyczailiśmy się do korzystania z kalkulatorów kredytowych. Ich wsparcie jest nieocenione – pozwala oszczędzić czas i zestawić w dowolnym czasie i miejscu kilkanaście atrakcyjnych ofert. Czy jednak można im w pełni zaufać?

Niewątpliwie szukając kredytu, zwłaszcza hipotecznego, chcemy, aby był jak najtańszy i na najbardziej atrakcyjnych warunkach. Wykorzystanie kalkulatora kredytowego, sprawdzonego i wysoko ocenianego przez innych klientów, ułatwia te poszukiwania nawet wtedy, gdy nie do końca uwzględnia wszystkie składowe wymagane przez bank – przybliża on konkretne produkty finansowe i pomaga podjąć odpowiednią decyzję. Ostatecznie udając się do wybranego banku mamy już obraz tego, czego możemy się spodziewać. Kalkulatory internetowe oczywiście nie do końca przedstawiają ostateczną kalkulację kredytu jaką dostaniemy w banku. Niemniej pozwalają na wstępne obliczenia i podjęcie decyzji, które banki brać od uwagę. Wsparciem mogą okazać się doradcy kredytowi, którzy w danej placówce banku odpowiedzą na szereg pytań i przedstawią konkretną propozycję, bazując na danych jakie od nas na miejscu uzyskają. Należy tu zaznaczyć, że na decyzję kredytową i wygląd oferty wpływa wiele czynników, począwszy od zdolności kredytowej, wysokości wkładu własnego, okresu spłaty ale i sytuacja rodzinna, obszar z jakiego pochodzimy i wiele innych czynników, ocena punktowa – scoring BIK, na które nie do końca mamy wpływ (choć akurat nad ostatnim można popracować, odpowiednio wcześniej).

Kalkulatory kredytowe mogą wyliczyć w miarę dokładne koszty kredytu (sprawdź jak działa kalkulator hipoteczny na informacjakredytowa.com), wskazać jakie raty miesięczne będziemy musieli regulować przy wprowadzonych założeniach. Nie oceniają jednak, czy w ogóle dostaniemy kredyt – każdy bank podchodzi indywidualnie do kredytobiorcy, każdy ma swoje algorytmy oceny i każdy ma inne możliwości pójścia na pewne ustępstwa, czy też negocjowanie warunków konkretnego kredytu. Dlatego warto korzystać z kalkulatorów choćby po to, by wybrać w gąszczu ofert kredytowych kilka godnych uwagi.

Agnieszka Morawiec
Kontopremium.com

2